Lectura comentada a primària

Lectura comentada a primària

10 desembre, 2018

Des de ja fa uns anys a tota la primària, amb la idea de potenciar la lectura i la comprensió, dediquem una hora a la setmana a llegir tot parlant de llibres i històries.

Un dels principals aspectes que està en la base de tota bona educació és la lectura. Des de Bell-lloc hi hem posat el focus des de tots els punts de vista possibles. Des d’unes etapes inicials, on no només hi intervé la decodificació sinó que hi té un paper fonamental la coordinació visioespacial, comencem aquesta hora amb exercicis de coordinació visomotors. Un altre aspecte que tenim en compte durant aquestes primeres edats és la correcte funció de l’ull, és per això que tots els nostres alumnes passen una revisió optomètrica.  A mesura que passen els anys, tots aquests importants i bàsics aspectes motors i visuals van acompanyats de la lectura a classe, en la majoria de les ocasions, en veu altra. La idea és potenciar la confiança, l’entonació, el compartir, el saber escoltar i el conèixer de tots. Fent-ho així, ens permet parar en paraules noves, en llocs nous, en expressions que mai hem sentit. Ens permet, parlar de la història que estem llegint, fer conjectures, valoracions  i hipòtesis del que vindrà. Així doncs, busquem una lectura complerta i molt activa i participativa que va de dins del nostre alumne, especialment en les etapes inicials, i que poc a poc, a mesura que ens fem grans, es va projectant cap a fora, aprenent, descobrint, compartint, reflexionant, discutint,etc. Amb tot, la lectura i la comprensió es veu potenciada i, el més important, els nostres alumnes van aprenent eines i estratègies (ja siguin individuals o en grup)  per comprendre i aprendre del que llegeixen.